Protest v Brně-Králově Poli - pondělí 27/4 ve 12 hodin

V pondělí 27. dubna ve 12 hodin odhalí primátor R. Onderka přes protest více než tisícovky lidí srp a kladivo na pomníku rudé armády v Brně-Králově Poli. Kromě totalitní symboliky zůstalo pohřebiště v Božetěchově sadu nezměněno - přestože magistrát sliboval generální úpravu celého místa. Místo přitom není vyznačeno ani jako pohřebiště, po setmění zůstává neosvětlené, není nijak odděleno od okolního parku, takže se na hrobech nadále venčí psi, chodníky okolo hrobů jsou nadále nerovné. Jedinou očividnou změnou je nový srp a kladivo ve hvězdě. Navrácení symbolů navrhl magistrátu člen Městského výboru KSČM Aleš Kopka. Za uvedený postup primátoru Onderkovi udělila Konzervativní strana minulý týden Cenu za propagaci komunismu (www.konzervativnistrana.cz).

Příznivci www.poctapadlym.cz se rozhodli pro tichý protest proti postupu magistrátu na místě s transparenty, na nichž se pokusí R. Onderkovi znázornit rozdíl mezi symboly, které magistrát ve své rétorice zaměňuje - totalitní a vojenské. Protest bude mít důstojnou formu, uskuteční se mimo pohřebiště, ale jen několik metrů od něj. Martin Kyselák rovněž vyzývá, aby lidé položili květiny také k pomníku obětem komunismu na Rooseveltově ulici v Brně.

Magistrát ignoruje v celé kauze vyjádření odborníků z akademie věd, ministerstva obrany i zahraničí a především vůli občanů. Výzva Ne novým symbolům staré totality ve své činnosti proto bude pokračovat.

Budeme také žádat novou úpravu pohřebiště, která ani po masivní investici magistrátu nepřispívá k poctě a památce pohřebných vojáků, nýbrž pokračuje v přivlastňování si významu padlých komunistickou stranou a v ideologizaci dějin. Nápis na pomníku například informuje, že rudá armáda zvítězila nad fašismem, ačkoliv bojovala proti nacismu. Ani počet pochovaných vojáků v Králově Poli není zcela jasný.

V Brně-Králově Poli 26. dubna 2009.

www.poctapadlym.cz

Zpět na hlavní stránku